header-logo2.png

شرایط مهاجرت به ترکیه چگونه است؟

شرایط مهاجرت به ترکیه چگونه است؟

شایان گروپ:هنگامی که افراد در کشور خود به لحاظ مالی و معیشتی یا تأمین جانی احساس راحتی و آرامش خیال نداشته‌باشند، اولین راه چاره‌ای که بدان اندیشیده و اقدام می‌کنند، مهاجرت می‌باشد. شرایط مهاجرت به ترکیه و دریافت پاسپورت و اقامت دائم آن کشور در گرو عوامل متعددی از جمله  ازدواج، تابعیت از طریق تولد فرزند، کار، سرمایه گذاری، خرید ملک و یا رزومه قوی هنرمندان و نخبگان است.

چند و چون شرایط مهاجرت به ترکیه

هنگامی که افراد در کشور خود به لحاظ مالی و معیشتی یا تأمین جانی احساس راحتی و آرامش خیال نداشته‌باشند، اولین راه چاره‌ای که بدان اندیشیده و اقدام می‌کنند، مهاجرت می‌‍باشد. ولی از آنجایی‌که مهاجرت شرایط و محدودیت‌های خاص خود را داراست، لحاظ‌کردن کشورهای مهاجر پذیر و بررسی قوانین آن‌ها و همچنین هم‌خوانی و هم‌پوشانی این شرایط با زندگی متقاضی مهاجرت، کمال اهمیت را خواهد داشت. ترکیه به دلیل داشتن شرایط اقلیمی و جایگاه خاص اروپایی- آسیایی خود یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجران کشورهای همسایه می‌باشد. از اینرو بررسی شرایط مهاجرت به ترکیه یکی از دغدغه‌های اصلی مهاجران خواهد بود. در این مقاله توضیحاتی پیرامون این موضوع ارائه خواهیم داد.

 چرا به ترکیه مهاجرت کنیم؟

هنگامی که شرایط زندگی‌تان شما را به سمت مهاجرت سوق می‌دهد و عزم خود را جزم می‌کنید که مهاجرت کنید، اولین سؤال و اولین مشغولیت ذهنی شما انتخاب کشور میزبان خواهد بود. چنانچه شناخت کافی از کشورهای مهاجر پذیر داشته باشید و در مورد قوانین مهاجرت مخصوصاً در کشوری که قرار است در آینده میزبان شما باشد، اطلاعاتی کسب کرده باشید، پس از بررسی و سبک سنگین‌کردن اوضاع کلی و شرایط ویژه زندگی خودتان، بهتر خواهید توانست در مورد ادامه فرایند مهاجرت تصمیم‌گیری کنید.

چندین سال است که ترکیه میزبانیِ افراد زیادی از مردم خاورمیانه و سایر کشورها را به عهده گرفته. مردم کشورهای اطراف از جمله  عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان به دلیل جنگ‌های داخلی و خارجی از پرطرفدارترین افراد متقاضی مهاجرت به ترکیه بوده‌اند. اهالی گرجستان، بلغارستان، ارمنستان، ایران و سایر کشورها نیز به این کشور علاقه‌مندند و به دنبال کسب شرایط مهاجرت به ترکیه هستند.

کشور ترکیه با داشتن جاذبه‌های فراوان توریستی، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خوب و برتر، نرخ بیکاری پایین، تشابهات فرهنگی، ملک ارزان قیمت به نسبت قیمت‌های موجود در ایران و سایر مؤلفه‌ها، توانسته رتبه بالایی در جذب افراد مختلف از فرهنگ‌های مختلف کسب کند و گزینه‌ای مطلوب برای انتخاب محل سکونت و مهاجرت محسوب شود، هم برای ایرانیان و هم برای سایر کشورهای اطراف.

روند مهاجرت چگونه است؟

 پس از کسب اطلاعات اولیه در مورد شرایط مهاجرت به ترکیه، لازم است با مشاوران خبره در این حوزه مشورت کنید و بهترین روشی که با شرایط زندگی شما هم‌خوانی داشته باشد را انتخاب کرده و اقدام به ارسال مدارک نمایید. شرایط مهاجرت به ترکیه  به گونه‌ای است که از طریق چند روش می‌توانید درخواست  اقامت کنید که در ادامه به شرح آنها می‌پردازیم. چنانچه اهمال‌کاری صورت  نگیرد، می‌توانید امیدوار باشید که درخواست شما مورد قبول واقع خواهد شد، در مسیر درستی قرار دارید و از این مهاجرت منافع خوبی کسب خواهید کرد. این روش ها به شرح زیرند:

اطلاعات لازم و ویژه برای خرید ملک در ترکیه با شایان گروپ
حتما بخوانید

انواع روش‌های دریافت اقامت ترکیه

مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت دائم مشمول این قانون است که شما در ابتدا واجد شرایط باشید. از چند طریق می‌توانید این شرایط را بدست آورید:

  • مهاجرت از طریق ازدواج
  • مهاجرت از طریق تولد فرزند
  • مهاجرت از طریق تحصیل
  • مهاجرت از طریق پناهندگی
  • مهاجرت از طریق رزومه ویژه افراد موفق
  • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
  • مهاجرت از طریق کار

مهاجرت از طریق ازدواج

قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج، همانند قوانین دیگر کشورهاست. بدین معنی که شخصی که اقامت دائم یا پاسپورت ترکیه را داشته باشد( که در ابتدا مدت اعتبار این اقامت ۳ تا ۵ سال است) می‌تواند پس از ازدواج، برای همسرش نیز درخواست اقامت دائم نماید. نکته مهمی که در این شرایط مهاجرت به ترکیه وجود دارد این است که ازدواج صوری نباشد و کاملاً حقیقی و بر پایه علاقه و تفاهم و با قصد زندگی مشترک باشد. پس چنانچه به اثبات برسد که هدف از این ازدواج  اخذ اقامت دائم بوده است، برای طرفین پیگیرد قانونی، جریمه مالی و زندان در پی خواهد داشت.

مهاجرت از طریق تولد فرزند

همه کشورها اعطای تابعیت و اجازه اقامت دائم را از طریق دو قانون اعمال می‌کنند. قانون خاک و قانون خون. در قانون خاک، تابعیت و اقامت به کسی داده می‌شود که فرزندش در خاک آن کشور متولد شود. شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق قانون خون، این است که یکی از والدین کودک تابعیت ترکیه را داشته‌باشد و یا خودش از طریق کار، سرمایه‌گذاری یا خرید ملک، اجازه اقامت دائم در ترکیه را کسب کرده باشد و پس از اخذ این اجازه دائم و دریافت پاسپورت ترکیه، فرزندش در آنجا متولد شده و همان تابعیت را مانند والدینش بدست آورد.

مهاجرت از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه از مقطع دبستان تا دکتری امکان‌پذیر است و در مدارس و دانشگاه‌های دولتی، رایگان و به زبان ترکی و در دانشگاه‌های خصوصی، به زبان انگلیسی است. شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل به این صورت است که متقاضی مهاجرت باید ابتدا پذیرش یکی از دانشگاه‌های آن کشور را اخذ کند و چنانچه قصد داشته‌باشد در دانشگاه دولتی آنجا که تحصیل به زبان ترکی است، ادامه تحصیل دهد، حتماً آزمون Yos را بگذراند. این دوره برای دانشگاه‌هایی که دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند، Sat نامیده می‌شود. پس از پاسخ مثبت دانشگاه مبنی بر اجازه تحصیل در آن کشور، فرد می‌تواند اقامت آن کشور را دریافت نماید. امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد و پیش‌نیاز آن، میانگین نمرات مقاطع قبلی، تسلط به زبان ترکی و رزومه تحصیلی متقاضی مهاجرت است.

مهاجرت به تركيه از طريق تحصيل
حتما بخوانید

مهاجرت از طریق پناهندگی

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی مشمول افرادی است که در کشور خود تأمین جانی ندارند، تحت آزار و شکنجه هستند یا بیم محاکمه آنها در کشور خودشان وجود دارد. ترکیه از سال ۱۹۵۱ عضو کنوانسیون ژنو بوده است و افرادی که عضو اتحادیه اروپا باشند در آن کشور مصونیت جانی خواهند داشت ولی ترکیه مفاد کنوانسیون ژنو را با اعمال محدودیت‌های جغرافیایی پذیرفته است. کسانی که متقاضی دریافت اقامت ترکیه از طریق پناهندگی هستند باید بدانند که اتباع خارج از اتحادیه اروپا، تنها می‌توانند اجازه اقامت موقت دریافت نمایند و لازم است از ترکیه به عنوان کشوری واسطه استفاده کنند و در جستجوی مقصد دیگری برای اقامت دائم باشند. البته تعداد زیادی از این پناه‌جویان به قاچاق‌چیان انسان متوسل شده و پول هنگفتی هزینه می‌کنند و گاه جان خود را نیز از دست می‌دهند بدون آنکه به هدف خود رسیده‌باشند.

برای مطالعه بیشتر و دقیق تر مقاله مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را مطالعه بفرمایید

مهاجرت از طریق رزومه ویژه افراد موفق

کسانی که دارای رزومه‌های قوی تحصیلی یا مدال‌های بین‌المللی و جهانی باشند، دانش‌آموزان و دانشجویان نخبه و تیزهوش،  هنرمندانی که در جشنواره‌های بین‌المللی جایزه دریافت کرده‌باشند و همچنین تاجران مشهور، می‌توانند از این طریق اقامت ترکیه را اخذ کنند. علاوه بر کشور ترکیه، که این یکی از شرایط مهاجرت به ترکیه است، کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز چنین شرطی را به عنوان فاکتور کافی برای اعطای اقامت دائم و پاسپورت کشورشان می‌پذیرند.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری است که به دو روش انجام می‌شود:

در صورت سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت، لازم است ۵ فرد ترک را استخدام نموده و به مدت ۵ سال حقوق و بیمه و مالیات آن‌ها را پرداخت کنید. پس از اتمام ۵ سال، می‌توانید اقامت ترکیه را بدست آورید. با این کار سود سرشاری نیز بدست خواهید آورد.

در صورت سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک، لازم است ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری کنید و تا سه سال آن را نفروشید. می‌توانید ۱۵۰ هزار دلار را خودتان بپردازید و ۱۰۰ هزار دلار را از دولت ترکیه وام بگیرید. برای باز پرداخت وام ۴ ساله، لازم است که طی ۴ سال خانه خریداری‌شده در اختیار فروشنده باشد و در این بازه ۴ ساله شما می‌توانید سالی ۱ ماه در آن اقامت کنید یا هر سال ۱۰۰۰۰ دلار سود دریافت کنید. پس از خرید ملک با ارزش گفته‌شده، در بازه زمانی ۷۰ روزه پاسپورت ترکیه را دریافت خواهید کرد. ذکر این نکته نیز لازم است که ملک خریداری شده به مدت ۳ سال نباید فروخته شود.

اخذ اقامت ترکیه با خرید خانه آسان‌ترین گزینه برای مهاجرت
حتما بخوانید

درصورتی که ملک خریداری‌شده شما ارزشی کمتر از مبلغ فوق داشته‌باشد، به شما اقامت ۳ ساله داده می‌شود که قابل تمدید است. کمترین مبلغ خرید ملک، آپارتمان‌هایی به ارزش ۶۰ هزار دلار آمریکا هستند. این نوع اقامت توریستی محسوب می‌شود و شما اجازه کار نخواهید داشت ولی اگر پیشنهاد کاری مناسب دریافت کنید می‌توانید مجوز کار دریافت کنید.

مهاجرت از طریق کار

یکی از بهترین شرایط مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت دائم، مهاجرت از طریق کار است. افرادی که می‌خواهند در ترکیه کار کرده و از این طریق اقامت و پاسپورت آن کشور را کسب کنند، لازم است به زبان ترکی تسلط داشته و پس از ارائه مدارک خود به وزارت کار و رفاه اجتماعی آن کشور(MLSS)، از آن اداره اجازه کار دریافت کنند و با یک کارفرمای ترک به توافق برسند. سپس کارفرما مدارک متقاضی را به اداره کار ارائه می‌دهد و به فرد اجازه اقامت یک ساله داده می‌شود که در صورت تمدید  قرارداد کاری، اجازه اقامت  نیز  تمدید خواهد شد.

به دلیل نرخ بیکاری ۱۱ درصدی در مقایسه با نرخ بیکاری زیر ۵ درصدی کشورهایی نظیر آلمان و اتریش، تنها به دانشجویان مقطع ارشد و دکتری اجازه کار داده خواهد شد و دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی اجازه کار نخواهند داشت. دانشجوی در حال تحصیل با مجوز کار، پس از یک سال کار و پرداخت بیمه و مالیات به دولت ترکیه، می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز تقاضای ویزا کند.

 هزینه‌های زندگی در ترکیه

برای اینکه به شرایط مهاجرت به ترکیه اشراف کامل یابید، لازم است سری به هزینه‌های زندگی در آنجا بزنیم. البته تفاوت در سبک‌های زندگی، هزینه‌های متفاوتی نیز طلب می‌کند ولی در مجموع زندگی در شهرهای بزرگ و در مرکز شهر، همانند زندگی در هر کشور دیگری، بالاتر از هزینه‌های زندگی در شهرهای کوچکتر است. کف اجاره منزل در ترکیه ۱۰۰۰  لیر است و سقف آن در برخی مناطق به ۳۵۰۰۰  لیر می‌رسد. به طور متوسط هر فرد ۸۰۰  تا ۲۰۰۰  لیر در ماه هزینه زندگی دارد. به دلیل بالا بودن قیمت سوخت، استفاده از وسائط نقلیه شخصی هزینه بالایی داشته و توصیه نمی‌شود و ترجیح این است که از وسائط نقلیه عمومی استفاده  شود.

Previous Post

چگونگی مهاجرت به تركيه از طريق پناهندگی

Next Post

مهاجرت به تركيه از طريق كار به چه صورت است؟

مطالب مرتبط

اخذ اجازه کار در ترکیه یا چالیشما ایزین و شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه چگونه است؟

اخذ اجازه كار در تركيه چنانچه  بخواهيد اجازه كار در…

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به تركيه از طريق تحصيل تركيه به عنوان كشوري…

تماس با ما