header-logo2.png

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

ترکیه به عنوان کشوری با شرایط مطلوب برای زندگی، نزدیکی جغرافیایی  و فرهنگی  به کشور ما و نظام آموزشی بین‌المللی، یکی از انتخاب‌ها و گزینه‌های مناسب برای افرادی است که قصد مهاجرت دارند. روش‌های مختلفی برای اخذ پاسپورت و اجازه اقامت در ترکیه وجود دارد که مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، یکی از آن‌هاست. در این مقاله قصد داریم شرحی پیرامون چگونگی دریافت اجازه اقامت در ترکیه و تحصیل در آن کشور ارائه کنیم، با ما همراه باشید.

مزایای تحصیل در ترکیه

 ترکیه با داشتن شرایط اقلیمی و فرهنگی دو قاره آسیا و اروپا، نزدیکی فرهنگی، دارا بودن سنت و مدرنیته در کنار هم و همچنین شرایط مطلوب آموزشی، یکی از گزینه‌های مطلوب جهت تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی به شمار می‌آید و باعث می‌شود افراد زیادی از اقشار مختلف جوامع و فرهنگ‌های گوناگون برای ادامه تحصیل آن را مد نظر قرار دهند و اقدام به مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل کنند.

در ترکیه دروس به دو شیوه ارائه می‌شوند. زبان انگلیسی و زبان ترکی استانبولی ولی در مدارس و دانشگاه‌هایی که امکان ادامه تحصیل به زبان ترکی فراهم است، کلاس‌ها و دوره‌هایی نیز برای آموزش زبان انگلیسی وجود دارند، ضمن اینکه کیفیت آموزش در آن کشور از سطح مطلوب و استانداردهای بین‌المللی و اروپایی برخوردار است.

تحصیل در ترکیه رایگان و تحت نظارت دولت است ولی در مراکز آموزشی خصوصی، پرداخت شهریه لازم است. سال تحصیلی در ترکیه از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر آغاز شده و در ماه می یا اوایل ژوئن خاتمه می‌یابد. تعطیلات تحصیلی ترکیه در ماه فوریه به مدت دو هفته است.

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

ترکیه کشوری مهاجرپذیر است که امکان اقامت دائم در آنجا به شرط پذیرش تحصیلی میسر است. بنابراین چنانچه  قصد مهاجرت دارید، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل گزینه‌ای است که به شما امکان می‌دهد  هم  از تحصیلات خوب بهره‌مند شوید و هم با زندگی در آن کشور و دریافت اقامت دائم، برگی دیگر از زندگی و پیشرفت خود را ورق بزنید. این موضوع که هزینه‌های زندگی در ترکیه به نسبت اقامت و تحصیل در کشورهای اروپایی پایین‌تر است ولی از همان کیفیت مطلوب تحصیلات آکادمیک در اروپا  برخوردار است، قطعاً یک امتیاز خوب برای این کشور محسوب می‌شود و مخاطبان زیادی را جذب  می‌کند.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، قبل از هر چیز مستلزم این است که  شما در یک مؤسسه آموزشی، کالج یا دانشگاه پذیرش شده باشید. خبر خوب برای ایرانیان این است که امکان ادامه تحصیل از مقطع دبستان تا دکتری برای مهاجران فراهم است. معیار پذیرش، کارنامه آخرین سال تحصیلی است و هر چه سوابق تحصیلی از کیفیت بالاتری برخوردار بوده باشد، قطعاً اثر مطلوب‌تری در پذیرش دارد. مدارسی که به زبان ترکی آموزش می‌دهند، هزینه‌های کمتری به نسبت مؤسسات آموزشی دارند که دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. مهاجران که در این مقاله هموطنان ایرانی هستند، ۴ گزینه برای انتخاب محل تحصیل در اختیار دارند:

اطلاعات لازم و ویژه برای خرید ملک در ترکیه با شایان گروپ
حتما بخوانید

 

 • مدارس دولتی ترکیه
 • مدارس خصوصی ترکیه
 • مدارس اینترنشنال(بین‌المللی)
 • مدارس ایرانیان

 

افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را دارند باید بدانند که گرچه تحصیل در مدارس بین‌المللی به نسبت مدارس دولتی و خصوصیِ ترکیه، هزینه‌های بیشتری به دنبال دارد ولی از اعتبار بالاتری برای پذیرش در دانشگاه‌های سراسر دنیا برخوردار است. دیپلم ارائه شده توسط مراکز بین‌المللی IB است که در همه جای دنیا شناخته شده است.

تحصیل برای ایرانیان و ترک‌ها در ترکیه رایگان است ولی برای ثبت نام فرزندان مهاجران در مدارس دولتی ترکیه، ناگزیر باید کارت اقامت دائم ترکیه را در اختیار داشت.

مراکز آموزشی خصوصی در ترکیه  از کیفیت آموزشی  بالاتری  برخوردارند و هزینه سالانه تحصیل در آن‌جا ۴۰۰۰  الی ۶۰۰۰ دلار آمریکا می‌باشد.

در حال حاضر آموزش زبان دوم در مدارس ترکیه اجباری است که دانش‌آموزان باید یکی از زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی یا آلمانی را به انتخاب خود به عنوان زبان دوم برگزینند.

 

تحصیل در ترکیه در مدارس ایرانیان

 

مهاجرانی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را دارند و ترجیح‌شان این است که در مدارس ایرانی تحصیل کنند، قبل از هر چیز باید بدانند که این مراکز آموزشی مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند و نظام آموزشی که در آن کشور تدریس می‌شود، همان نظام آموزشی ایرانی، همان دروس و همان کتاب‌هایی است که در ایران تدریس و استفاده می‌شود. هزینه سالانه تحصیل در مدارس ایرانی از مقطع پیش‌دبستانی تا دبیرستان بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا است ولی تعداد این مدارس محدود است.

 

هزینه‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دبیرستانی در کشور ترکیه

 

گرچه تحصیل در ترکیه رایگان است ولی این منحصر به مدارس دولتی است و تحصیل در مؤسسات آموزشی خصوصی و بین‌المللی، مستلزم هزینه‌های سالانه‌ای است که در جدول زیر ارائه شده است. این هزینه‌ها به دلار آمریکا محاسبه شده‌اند.

اقامت با خرید ملک در ترکیه+اطلاعات جامع و پیشنهاد شگفت انگیز
حتما بخوانید

 

نوع مدرسههزینه تحصیل از پیش‌دبستانی تا دبیرستان
مدارس دولتی ترکیهرایگان
مدارس خصوصی$۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰$
مدارس بین‌المللی$۸۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰$
مدارس ایرانی (تعداد بسیار محدود)$۵۰۰ تا ۱۰۰۰$

 

چگونگی دریافت اجازه اقامت به شرط تحصیل در ترکیه

 

افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را دارند باید بدانند که نوع جدیدی از اجازه اقامت در ترکیه وجود دارد که به مهاجران تحت پوشش قوانین بین‌المللی حمایت از اتباع خارجی، اجازه داده می‌شود پس از اقدام به تحصیل در ترکیه، طی مدت تحصیل‌شان برای خانواده خود درخواست ویزا بدهند. مدت اعتبار این  ویزا حداکثر ۲ سال است که قابل تمدید می‌باشد. البته ایرانیان می‌توانند به مدت ۹۰  روز بدون ویزا در این کشور اقامت کنند و مطابق ماده ۳۴  قوانین مدنی این کشور، اجازه اقامت به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی تحصیل در ترکیه داده می‌شود.

 

چگونگی تحصیل در ترکیه از دیپلم تا دکتری

 

 

از بین کسانی که مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را انتخاب می‌کنند، اتباع ایرانی بیشترین متقاضیان تحصیل در رشته‌های گروه پزشکی هستند؛ زیرا هزینه‌های تحصیل در این رشته‌ها در ترکیه به نسبت دیگر کشورها، ارزان‌تر است.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی

 

با داشتن مدرک دیپلم امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد مشروط بر اینکه متقاضی در دانشگاه‌های آن کشور پذیرش شده باشد و آزمون YÖS  را پشت سر گذاشته باشد. همچنین با کسب نمره مقبول در آزمون SAT  متقاضیان می‌توانند در دانشگاه‌های خوب ترکیه پذیرش شوند. چنانچه فردی متقاضی تحصیل در رشته پزشکی باشد، باید نمره بالایی در آزمون YÖS کسب کرده باشد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

 

افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند، لازم است مدارک خاص‌تری به دانشگاه ارائه دهند. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد همسان با مدارک معتبر ترکیه
 • ارائه مدارک زبان تافل یا آیلتس یا سایر مدارک معتبر زبان
 • ارائه پروپوزال یا انگیزه‌نامه
 • ارائه فرم پذیرش
 • ارائه رزومه به روز و ترجمه شده
 • توصیه نامه اساتید
 • نمرات مورد نیاز در آزمون GRE یا GMAT
 • سایر مدارک مورد نیاز

 

 

هزینه‌های تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف دانشگاهی

متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل لازم است هزینه‌های سالانه‌ای را متقبل شوند که در جداول زیر ارائه شده‌اند. این هزینه‌ها به دلار برآورد شده‌اند.

شرايط مهاجرت به تركيه چگونه است؟
حتما بخوانید

 

نوع دانشگاههزینه تحصیل از مقطع کارشناسی تا دکتری
دانشگاه‌های دولتی$۲۰۰ تا ۹۰۰$
دانشگاه‌های خصوصی$۲۰۰۰۰  به بالا
 کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی ۶۰۰$ تا ۱۵۰۰ $ آموزش به زبان انگلیسی

۲۴۰ $ تا ۷۵۰ $  آموزش به زبان ترکی

 

علاوه بر این شهریه‌ها، افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را دارند، هزینه ‌هایی نیز بابت اقامت و سایر هزینه‌های زندگی در پیش دارند که عبارتند از: ۴۰۰ الی ۵۰۰ $ آمریکا به صورت ماهیانه و حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ $ ماهیانه بابت خرید کتاب‌ها و جزوه‌های درسی.

نحوه اخذ ویزا برای اقامت و تحصیل در ترکیه

 

به منظور اخذ ویزای دانشجویی، افرادی که مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را در برنامه زندگی خود اولویت قرار داده‌اند، باید اقدامات زیر را انجام دهند:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • ارائه عکس‌های پرسنلی
 • ارائه مدارک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • داشتن پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر
 • داشتن بیمه‌نامه سفر در طی مدت اقامت در ترکیه
 • داشتن تأئیدیه پذیرش از دانشگاه
 • رزرو بیلط‌های رفت و برگشت
 • رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به ویزای تحصیلی
 • مدارک مربوط به سکونت در ترکیه

پروسه دریافت ویزای تحصیلی ترکیه، به مدت ۱۵ روز کاری از زمان ارائه درخواست می‌باشد که برای دانشجویان ایرانی این زمان کوتاه‌تر است.

رشته‌های محبوب برای متقاضیان تحصیل در ترکیه

 

کشور ترکیه تنوع زیادی برای انتخاب رشته متقاضیان در نظر گرفته است  و افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل را دارند می‌توانند با توجه به توانمندی و علائق خود، تحصیل در یکی از این رشته‌ها را انتخاب کنند:

 

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • روابط بین‌الملل
 • علوم و مهندسی کامپیوتر
 • مدیریت
 • مدیریت کسب و کار
 • منسوجات و طراحی

ترکیه کشوری مهاجرپذیر است که امکان اقامت دائم در آنجا به شرط پذیرش تحصیلی میسر است. بنابراین چنانچه  قصد مهاجرت دارید، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل گزینه‌ای است که به شما امکان می‌دهد هم از تحصیلات خوب بهره‌مند شوید و هم با زندگی در آن کشور و دریافت اقامت دائم، برگی دیگر از زندگی و پیشرفت خود را ورق بزنید.

برای مشاهده مطالب دریافت اقامت ترکیه اینجا کلیک کنید

روش های دریافت اقامت ترکیه و پیشنهاد ویژه

Previous Post

مهاجرت به تركيه از طريق كار به چه صورت است؟

Next Post

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج چگونه است؟

مطالب مرتبط

اخذ اجازه کار در ترکیه یا چالیشما ایزین و شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه چگونه است؟

اخذ اجازه كار در تركيه چنانچه  بخواهيد اجازه كار در…

شرایط مهاجرت به ترکیه چگونه است؟

شرایط مهاجرت به ترکیه چگونه است؟ شایان گروپ:هنگامي كه افراد…

تماس با ما