header-logo2.png

چگونگی مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

همه چیز درباره مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به معنای ترک وطن و انتخاب مکانی دیگر برای زندگی و کار، یکی از تصمیمات مهم زندگی است. انگیزه‌های زیادی افراد را وادار به مهاجرت می‌کند که یکی از آنها فشار اقتصادی و نبود رفاه و امکانات در کشور محل تولد است. این روزها افراد زیادی اقدام به مهاجرت به دیگر کشورها می‌کنند که از طرق مختلف قابل انجام است. مهاجرت از طریق بورس تحصیلی، تولد فرزند، سرمایه گذاری، کار، ازدواج و در نهایت از طریق پناهندگی. در این مقاله مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی و مسائل و چالش‌های موجود را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط و حقوق پناهندگی در ترکیه

 

گاهی‌اوقات پناهندگی آخرین گزینه برای فردی است که در کشور خود، به دلیل مسائل سیاسی، عقیدتی، مذهبی، جنگ و دیگر مسائل، در تنگنای جانی، مالی یا شکنجه و آزار قرار گرفته و هیچ‌یک از شرایط مطمئن و بی دردسرتر مهاجرت برایش فراهم نیست و به ناچار به این کار پرخطر اقدام می‌کند. از اینرو به یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو پناهنده می‌شود تا در امان باشد و از او حمایت کنند. با این‌حال این شخص بی‌نیاز از ارزیابی کشوری که می‌خواهد به آن پناهنده شود، نیست و لازم است قبل از انجام این اقدام پر مخاطره از چند و چون انجامش مطلع شود.

 

ترکیه و مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی یکی از دسترس‌ترین انتخاب‌ها برای افرادی است که قصد دارند از کشور خارج شده و به کشور دیگری نقل مکان کنند.

 

چنانچه نیاز دارید که اطلاعاتی از شرایط پناهندگی در ترکیه و حقوق و تعهدات خود در آن‌جا بدست آورید، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و شرکای اجرایی آن، به شما مشاوره خواهند داد و از شما حمایت خواهند کرد. با این‌حال مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی امری پر خطر است که هیچ‌یک از مؤسسات حقوقی آن را به افراد توصیه نمی‌کنند.

در سال ۱۹۵۱ کشور ترکیه یکی از اعضای اصلی کنوانسیون پناهندگان بود، اما مفاد کنوانسیون را با اعمال محدودیت‌های جغرافیایی تصویب کرد. بنابراین برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی امکان‌پذیر می‌باشد ولی در واقع این کشور مکانی برای پناهندگی مشروط، اقامت بشردوستانه یا حفاظت موقت محسوب می‌شود. امکان دارد که این افراد با برخورداری از حمایت بین‌المللی اجازه اقامت موقت در ترکیه را بدست آورند، اما در نهایت باید راه‌حلی برای اقامت دائم در جایی دیگر پیدا کنند.

حال در این مسیر پر مخاطره، قاچاق‌چیان انسان با دریافت هزینه‌های کلان، بدون ارائه هیچ تضمین و به روشی ناامن اقدام به جابجایی پناه‌جویان می‌کنند که متأسفانه بسیاری از آنان جان خود را در مخاطرات سفر از دست می‌دهند. از طرف دیگر وضعیت نامناسب و جایگاه پایین اجتماعی این افراد در کشور میزبان، باعث ناامیدی و آسیب‌های روحی و اجتماعی این افراد می‌شود که آمار خودکشی را در آنان افزایش می‌دهد.

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج چگونه است؟
حتما بخوانید

 

همچنین یکی از روش های دریافت اقامت ترکیه خرید ملک در ترکیه است که میتوانید از اینجا به مطالعه این مقاله بپردازید

https://shayanrealstate.com/landing

انواع پناهندگی در ترکیه

 

ترکیه درخواست پناهندگی را از دو  طریق به شرح زیر پذیرش می‌کند:

 • سیاسی: در این روش فرد با دولت و حاکمیت کشور خود مسأله سیاسی پیدا کرده‌است.
 • اقتصادی: در این روش فرد به منظور داشتن آینده مالی بهتر و متفاوت‌تر، اقدام به پناهندگی می‌کند.

 

دلیل انتخاب کشور ترکیه برای پناهندگی

 

به دلیل اینکه ترکیه کشوری است که نیمی از آن در شمال غرب آسیا و خاورمیانه و نیمی از آن در جنوب شرق اروپا قرار دارد و از گذشته تاکنون همواره پل ارتباطی  این دو قاره بوده، به دلیل ارتباطش از سه طرف با دریا(از شمال با دریای سیاه، از غرب با دریای مرمره و اژه و از جنوب با دریای مدیترانه) و دو تنگه استراتژیک داردانل و بسفر، به دلیل شرایط اقلیمی خوب و مرزهای زمینی زیاد با کشورهای همسایه نظیر ایران، ارمنستان، نخجوان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان و همچنین وجود دانشگاه‌های معتبر و امکان ادامه تحصیل همواره مورد توجه بوده و مکان مناسبی برای زندگی تلقی می‌شده‌است. از اینرو میزبانی پناهندگان زیادی را به عهده دارد. در سال ۲۰۲۰ جمعیت زیادی به دلیل جنگ، درگیری، خشونت، اذیت و آزار درخواست مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی داشتند. اکنون بیش از ۹/۳ میلیون نفر از جمله شمار زیادی از اهالی سوریه مهاجرت به ترکیه را از طریق پناهندگی در برنامه زندگی خود قرار داده و ساکن آن کشور شده‌اند.

 

چگونگی وضعیت پناه‌جویان در ترکیه

 

بر اساس آخرین آمار سازمان ملل و کنوانسیون بین‌الملل، جمعیت زیادی از مردم سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان و ایران وارد خاک این کشور شده و درخواست مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی داشته‌اند. این خیل عظیم مهاجران، عدم توانایی دولت ترکیه در رسیدگی به امور پناه‌جویان، وضعیت معیشتی نامناسب آنها، مسائل امنیتی و جانی از معضلات و مشکلاتی هستند که پناهندگان ترکیه با آنها مواجه‌اند. مشکل دیگر این پناهندگان انتظار طولانی برای روشن شدن وضعیت نهایی زندگی‌شان در آنجا به دلیل حجم زیاد مهاجر است. از سال ۲۰۱۶ به بعد ترکیه میزبان ۱۲۴۰۰۰ پناهنده عراقی بوده است که این آمار و ارقام هشداری جدی برای وضعیت مهاجران ترکیه محسوب و موجب نگرانی برای وضعیت پناهندگان می‌شود.

 

از آنجایی‌که کشور ترکیه محدودیت‌های جغرافیایی برای پذیرش پناهندگی قرار داده‌است، پناهنده قبل از هر گونه اقدام و به خطر انداختن جان خود و خانواده‌اش، باید بررسی کند که این قوانین امضاء شده در کنوانسیون بین‌الملل توسط ترکیه چقدر با شرایط او هم‌خوانی و هم‌پوشانی دارد؟ قوانین نامناسب پناهندگی، بازشدن مرزهای کشور یونان، حجم زیاد پناهندگان و شرایط معیشتی بد پناهندگان، مسائلی هستند که به آشوب، تشویش و اضطراب زندگی مهاجران دامن می‌زند و جان آنها را به خطر می‌اندازد. بنابراین افرادی که قصد دارند مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را اولویت یا تنها انتخاب باقیمانده خود قرار دهند باید بدانند که مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی چه شرایطی دارد و با چه چالش‌هایی روبرو خواهند شد.

مهاجرت به تركيه برای هنرمندان و افراد فوق موفق
حتما بخوانید

 

اَشکال پناهندگی به ترکیه

 

بر اساس ماده ۶۱ قانون پناهندگی، افرادی که به دلایلی از جمله نژاد، دین، ملیت، وابستگی به یک گروه اجتماعی خاص و دلایلی از این دست در کشور خود مورد اذیت و آزار قرارگرفته ‌باشند و خطر جانی آن‌ها را تهدید کند یا به دلیل ترس از محاکمه و خطر جانی امکان بازگشت به کشور خود را نداشته باشند، پناهنده محسوب شده و مشمول قوانین بین‌المللی پناهندگان قرار می‌گیرند.

قوانینی که در سال ۲۰۱۳ (پس از جنگ سوریه و تبعاتی که این جنگ در ترکیه داشت) در رابطه با وضعیت پناهندگان در ترکیه به تصویب رسیدند، در واقع رونوشتی از کنوانسیون ژنو در سال ۱۹۵۱ بودند که ترکیه نیز عضو این کنوانسیون می‌باشد. از اینرو قوانین مهاجرت به ترکیه از سال ۲۰۱۴ که به اجرا در آمدند، در جهت رفاه حال مهاجران و پناه‌جویان به  روزتر  شدند.

 

 

این قوانین مهاجران را در سه گروه طبقه‌بندی می‌کند:

·        پناهنده

·        پناهنده مشروط

·        حفاظت جانی

پناهنده به کسی می‌گویند که به دلایل فوق، امکان بازگشت به کشور خود را ندارد.

پناهنده مشروط به کسی گفته می‌شود که به دلیل ترس از محاکمه از بازگشت به کشور خود امتناع می‌کند و حضورش در ترکیه موقتی است تا به کشوری ثالث منتقل شود.

حفاظت جانی به معنای آن است که شخصِ پناهنده فاقد شروط  پناهندگی یا پناهندگی مشروط است و چنانچه به کشور خود بازگردد با تهدیدهای جانی اعم از اعدام، شکنجه‌های سخت و غیر انسانی یا تهدید به مرگ در اثر جنگ روبرو می‌شود.

تبدیل پناهندگی به اقامت دائم

 

افرادی که روش مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را دنبال می‌کنند، دو دسته هستند: یا به دنبال ادامه سفر به آمریکا یا اروپا هستند و ترکیه را به عنوان کشوری واسطه و موقت برای پناهندگی و زندگی انتخاب کرده‌اند و یا قصد دارند پناهندگی خود را به اقامت دائم تبدیل کنند. شروط لازم برای تبدیل پناهندگی به اقامت دائم به شرح زیر است:

ابتدا فرد با پاسپورت قانونی که ۶ ماه اعتبار دارد به ترکیه وارد شود و درخواست پناهندگی کند، سپس در سه ماهی که بدون نیاز به اخذ اقامت، در ترکیه امکان سکونت دارد، در سازمان ملل و اداره مهاجرت ثبت‌نام کرده و کیملیک کارت(اقامت یکساله) دریافت کند. در این حالت نیاز به خروج و ورود نخواهد داشت.

سپس برگه درخواست بسته شدن پرونده پناهندگی را به همراه درخواست اخذ اقامت و ادامه فرآیند اقامت دائم، به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهد تا پرونده تنظیم و تکمیل شود.

مهاجرت به تركيه از طريق سرمايه‌گذاری
حتما بخوانید

پس از آن طی یک یا دو روز کاری، اداره مذکور ابلاغیه‌ای به شخص  می‌دهد مبنی  بر اینکه به دلیل اخذ درخواست اقامت، پرونده پناهجویی او بسته شده.

بعد از انجام این فرآیند، پناهنده طی همان روز باید از طریق سیستم اقدام به اخذ راندوو(نوبت ملاقات) کند تا از همان روز تاریخ اقامت او به شکل قانونی صادر شده  و محاسبه گردد.

همه این موارد مشروط به نامه‌نگاری‌های صحیح است و توصیه می‌شود چند روز قبل از بسته‌شدن پرونده پناه‌جویی، درخواست اخذ اقامت دائم تکمیل و در سیستم ثبت شود.

 

درخواست پناهندگی در ترکیه

 

درخواست مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی توسط سازمان DGMM (اداره کل مدیریت مهاجرت) بررسی می‌شود. کارشناسان آن سازمان، وضعیت متقاضی را بررسی می‌کنند تا در صورت واجد شرایط بودن به آن رسیدگی کنند. تمام مراحل این فرآیند از ثبت‌نام پناهندگی گرفته تا مصاحبه و تصمیم‌گیری نهایی در مورد قبول یا رد درخواست، در این سازمان انجام می‌گیرد. تصمیم نهایی طی ۶ ماه گرفته خواهد شد و آنها افراد متقاضی را بر اساس شرایط خاص‌شان، میزان حقوق و اولویت‌هایی که به صورت بین‌المللی دارای آن هستند، اولویت‌بندی می‌کنند. مصاحبه با متقاضی طی مدت ۳۰ روز پس از ثبت نام انجام خواهد شد. متقاضی باید مدارک خود را به نزدیک‌ترین استانداری محل سکونت خود ارسال کند و چنانچه کارشناسان اداره کل مهاجرت تشخیص دهند که وضعیت فرد متقاضی حالت اورژانسی دارد، ظرف ۸ روز به او پاسخ خواهند داد. در غیر اینصورت پرونده روال عادی خود را طی خواهد کرد تا مشخص شود متقاضی در کدام گروه پناه‌جویان قرار می‌گیرد.

مدارک لازم جهت درخواست عبارتند از:

 

 • ارائه پاسپورت یا مدرک مسافرتی معتبر
 • ارائه مدارک شناسایی معتبر
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • تکمیل فرم درخواست پناهندگی
 • چند قطعه عکس پرسنلی

 

مدارک لازم جهت مصاحبه در اداره مهاجرت

 • متن ابلاغیه
 • فرم ثبت نام
 • اصل پاسپورت(مشروط بر اینکه تاریخ اعتبار پاسپورت دو ماه بیشتر از پایان مدت اقامت درخواستی باشد)
 • پاسپورت ترجمه شده به ترکی و نوترایز(کپی برابر اصل شده)
 • اصل برگه نفوس یا همان برگه مورد تأیید ثبت احوال(بقیه اعضای خانواده کپی برگه نفوس)
 • بیمه یکساله سلامت
 • درخواست کتبی کامل
 • دو قطعه عکس

نتیجه کلی برای مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی، یکی از روش‌های مهاجرت است که افراد به آن اقدام می‌کنند. هدف آنها از این کار انتقال به کشوری ثالث یا تبدیل پناهندگی به اقامت دائم در ترکیه می‌باشد. البته مهاجرت به این روش، مخاطرات زیادی در بر دارد. در نهایت اداره کل مهاجرت ترکیه پس از بررسی پرونده متقاضی در مورد قبول یا رد درخواست تصمیم‌گیری خواهد نمود.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد مهاجرت به ترکیه به لینک زیر مراجعه نمایید

روش های دریافت اقامت ترکیه و پیشنهاد ویژه

Previous Post

اطلاعات لازم و ویژه برای خرید ملک در ترکیه با شایان گروپ

Next Post

شرايط مهاجرت به تركيه چگونه است؟

مطالب مرتبط

مهاجرت به ترکیه برای هنرمندان و افراد فوق موفق

مهاجرت به تركيه برای هنرمندان و افراد فوق موفق مقاله…

دریافت اقامت ترکیه از طریق تولد بچه

دریافت اقامت ترکیه از طریق تولد بچه تركيه با داشتن…

تماس با ما