header-logo2.png

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج چگونه است؟

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

 

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج یکی از راه‌های اخذ اقامت و شهروندی یک کشور و ازدواج با فردی است که تابعیت آن کشور را داراست و مهاجرت به ترکیه . برای دریافت پاسپورت و اخذ اقامت دائم ترکیه یکی از روش‌های مطمئن، ازدواج با فردی است که ملیت ترک را دارا می‌باشد. بنابراین مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج روشی برای اخذ تابعیت ترکیه است که قوانین خاص خود را دارد.

اخذ تابعیت ترکیه به وسیله مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

یکی از راه‌های اخذ اقامت و شهروندی یک کشور، ازدواج با فردی است که تابعیت آن کشور را داراست. برای دریافت پاسپورت و اخذ اقامت دائم ترکیه نیز، یکی از روش‌های مطمئن ازدواج با فردی است که ملیت ترک را دارا می‌باشد. بنابراین در این مقاله قصد داریم توضیحاتی پیرامون مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج  و شرایط کلی و مدارک مورد نیاز مرتبط با این پروسه را شرح دهیم. از اینرو مطالب مفید این مقاله را ازدست ندهید.

ازدواج در ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

قطعاً یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم ترکیه، مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج است. ولی ترکیه با داشتن اقلیم و فرهنگ آسیایی- اروپایی، قوانین خاص خود را داراست که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

افرادی که می‌خواهند از طریق ازدواج، از حقوق شهروندی ترکیه برخوردار شوند، لازم است با فردی ازدواج کنند که ملیت ترک داشته‌باشد. بنابراین اگر او هم کسی باشد که از طریق مهاجرت یا پناهندگی تابعیت ترکیه را بدست آورده‌باشد، این ازدواج منتهی به اخذ اقامت دائم و شهروندی ترکیه نخواهد شد.

به منظور مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج، در ابتدا شما باید در ترکیه حضور داشته و فردی ترک را بیابید که بخواهد با شما ازدواج کند. هنگامی که هر دوی شما برای ازدواج آمادگی لازم را کسب کرده و اقدام به انجام این فرایند نمودید، تحقیقاتی از شما به عمل می‌آید مبنی بر اینکه ازدواج شما حقیقی است و به منظور اخذ اقامت، به وسیلهِ مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج مبادرت به این کار نکرده‌اید و ازدواج‌تان صوری نیست.

وقتی که شما با یک ترک زبان که ملیت ترکیه را داراست ازدواج کردید، باید ۳ الی ۵ سال از ازدواج‌تان بگذرد و اثبات شود که حقیقتاً به قصد داشتن زندگی مشترک ازدواج کرده‌اید، تا بتوانید اجازه اقامت دائم را از این کشور بدست آورید.

به هنگام عقد ازدواج تسلط به زبان ترکی از الزامات است و زبان انگلیسی یا دیگر زبان‌ها برای جاری شدن صیغه عقد ازدواج به رسمیت شناخته‌نمی‌شود. بنابراین عقد فقط به زبان ترکی جاری می‌شود.

مهاجرت به تركيه از طريق سرمايه‌گذاری
حتما بخوانید

گرچه قسمتی از ترکیه در اروپا قرار دارد و دارای فرهنگ اروپایی است ولی ازدواج در ترکیه به عنوان یک کشور مسلمان‌مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج نشین با اکثریت مذهب اهل سنت، به شکل اسلامی اجرا می‌شود. بنابراین همان قوانینی که در ایران در مورد مشخص شدن مهریه و بیان جملات مربوط به صیغه ازدواج در ایران مرسوم است، در ترکیه نیز اجرا می‌شود.

در مورد جهیزیه نیز کماکان همان قوانینی که در ایران وجود دارد، حاکم است با این تفاوت که فقط وسایل مربوط به اتاق خواب و پرده و وسایلی مرتبط با این موضوع به عهده دختر است و تأمین بقیه وسایل زندگی به عهده مرد است.

افرادی که قصد دارند تابعیت ترکیه را به وسیله مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج بدست آورند باید بدانند که شرایط خواستگاری و ازدواج کماکان شبیه آیین و رسوم ایرانی است. بنابراین مرد و خانواده مرد با گل و گاهاً گل به همراه شیرینی به منزل دختر می‌روند و برای پسرشان از خانواده آن‌ها تقاضای ازدواج می‌کنند.

چنانچه مذهب‌شان حنفی باشد، حضور دو نفر شاهد برای انجام مراسم عقد الزامی است. مردم ترکیه به اصول ازدواج دینی پای‌بند هستند و بعد از انجام ازدواج در شهرداری و ثبت آن، از امام جماعت و جمعه خود که امام نکاحی گفته می‌شود، می‌خواهند مراسم عقد دینی را به جا آورد.

زنان در ترکیه احترام خاصی برای همسران‌شان قائلند و در واقع قوانین مردسالاری در خانواده‌ها حکم‌فرماست. بنابراین علی‌رغم قوانین مدنی که به زنان اجازه شاغل‌بودن و داشتن استقلال مالی را می‌دهد، عملاً بسیاری از آن‌ها شغل بیرون از خانه و درآمد ندارند و تمام هزینه‌های زندگی آنان از طریق شوهران‌شان تأمین می‌شود.

مبلغ مهریه در ترکیه به نسبت میزان مهریه در ایران کمتر است و حقوق مدنی آن‌ها لزوم مهریه را ایجاب نمی‌کند ولی خانواده‌های ترک مبلغی را به عنوان مهریه در نظر می‌گیرند و زندگی حقوقی‌شان متمایز از زندگی دینی‌شان است.

در ترکیه نیز مانند ایران و سایر کشورها سن ازدواج افزایش یافته؛ زیرا تقریباً  تأمین تمام هزینه‌های زندگی به عهده مرد است و این امر عملاً برای مردان کاری دشوار و سنگین است. به همین دلیل بسیاری از افراد از انجام آن شانه خالی می‌کنند.

اخذ اقامت دائم در صورت ازدواج با اتباع ترک

قوانین اخذ اقامت دائم به وسیله مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

 

افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج با فردی که تابعیت و ملیت ترکیه را دارند به منظور اخذ اقامت دائم آن کشور لازم است از نکاتی مهم در رابطه با این موضوع مطلع گردند. این نکات عبارتند از:

 • ازدواج باید حقیقی باشد و مدارکی دال بر حقیقی‌بودن ازدواج ارائه شوند.
 • در بازه زمانی ۳ تا ۵ سالی که باید از ازدواج بگذرد تا شخص بتواند اقامت دائم ترکیه را بدست آورد، شخص نمی‌تواند در ترکیه اقامت کند و فقط می‌تواند از طریق ویزای توریستی وارد آن کشور شود و پس از هر ۸۹ روز اقامت در ترکیه، آن کشور را ترک کند.
 • متقاضی ازدواج با فردی که ملیت ترک دارد، باید از کنسول‌گری کشور خود در ترکیه مدارکی دال بر تجرد خود دریافت و به هنگام ثبت ازدواج ارائه نماید.
 • سن قانونی ازدواج بدون نیاز به رضایت والدین در ترکیه برای دختران و پسران ۱۸ سال تمام است.
 • ازدواج باید کاملاً رسمی و قانونی باشد تا شخص بتواند بعد از ازدواج و سپری‌کردن بازه زمانی ۳ تا ۵ ساله و اثبات حقیقی بودن ازدواج، تابعیت آن کشور و اجازه اقامت دائم را بدست آورد.
 • چنانچه یک دختر غیر ترک بخواهد با یک مرد ترک ازدواج کند تا تابعیت آن کشور را بدست آورد، درصورتی که قبل‌تر ازدواج کرده باشد، باید مدت ۳۰۰ روز از ازدواج اولش گذشته باشد.
اقامت با خرید ملک در ترکیه+اطلاعات جامع و پیشنهاد شگفت انگیز
حتما بخوانید

قوانین مربوط به ازدواج خارجیان در ترکیه

چنانچه افرادی بخواهند از طریق مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج، مجاز به اقامت دائم در آن کشور شوند، ولی هیچ‌یک تابعیت و اهلیت ترکیه را نداشته باشند، ازدواج‌شان باید توسط مأموران ترک صورت پذیرد. اگر این دو خارجی هم‌وطن باشند می‌توانند توسط مأموران ترکیه یا کنسول‌گری کشورشان به عقد ازدواج هم درآیند. بدین منظور باید مدارک خود را به اداره مربوطه ارائه دهند و نوبت بگیرند. هنگامی که موعد عقد آنها تعیین شد، در روز موعد در مکانی که از قبل برایشان تعیین و به ایشان اطلاع داده‌شده حاضر شوند تا ازدواج‌شان توسط مأموران ترکیه انجام شود.

ثبت ازدواج در شهرداری ترکیه

 مدارک لازم جهت ثبت عقد ازدواج در ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج و دریافت تابعیت ترکیه مستلزم ارائه مدارک هر دو نفر به شرح زیر است:

 • ارائه پاسپورت
 • ارائه ۴ عدد عکس پرسنلی
 • گواهی تولد( شناسنامه ایرانی برای افراد ایرانی‌الاصل کفایت می‌کند).
 • ارائه گواهی تجرد
 • ترجمه مدارک فوق به زبان ترکی

 

نکات مهم در رابطه با مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

نکته ۱

گواهی تجرد برگه‌ای است که کنسول‌گری کشور فرد مهاجر صادر می‌کند دال بر تأیید مجردبودن شخص و اینکه قبلاً ازدواج نداشته یا ازدواجی داشته که منجر به طلاق و جدایی شده‌است. فقط شخصی که شناسنامه متعلق به اوست می‌تواند درخواست گواهی تجرد کند.

نکته ۲

گواهی تجرد در صورتی صادر می‌شود که در اطلاعات مندرج در شناسنامه و سوابق سجلی موجود در سازمان ثبت احوال کشور، مغایرتی وجود نداشته باشد و اطلاعات شناسنامه توسط این سازمان تأیید شود. افرادی که قصد دارند از راه مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج گواهی تجرد را دریافت کنند و در خارج از ایران ساکن هستند، باید به نزدیک‌ترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه کرده و درخواست خود را مبنی بر گواهی تجرد ثبت کنند. این گواهی در بازه زمانی یک روزه صادر خواهد شد. کسی که برای دیگری تقاضای گواهی تجرد می‌کند، باید از طرف او دارای وکالت‌نامه رسمی باشد و به هنگام دریافت گواهی، اصل شناسنامه، اصل پاسپورت و ۳  قطعه عکس را ارائه دهد. پس از دریافت گواهی تجرد، وزارت امور خارجه واقع در پایتخت(آنکارا) باید آن را تأیید کند.

مهاجرت به تركيه از طريق كار به چه صورت است؟
حتما بخوانید

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج در ترکیه

نکته ۳

افرادی که درترکیه ازدواج می‌کنند، سند رسمی و بین المللی ازدواج دریافت می‌کنند و پروسه ازدواج ساده و آسان برگزار می‌شود. برای ایرانیان، همانند قوانینی که در کشورمان مبنی بر اجازه پدر برای ازدواج الزامی است، اجرا می‌شود و چنانچه پدر در قید حیات نباشد، باید گواهی فوت او ارائه شود.

 

 

 

نکته ۴

برای ثبت ازدواج در ترکیه و اخذ اقامت دائم از راه مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج، طرفین ملزم به انجام آزمایش خون هستند. این آزمایش در بیمارستان‌های دولتی یا مراکز خصوصی یا خیریه‌ها انجام می‌شود. لزوم این آزمایش بدین منظور است که خون زوجین بررسی شود تا بعد از ازدواج فرزند آن‌ها مبتلا به مشکلات و بیماری‌های خونی نشود که از طریق وراثت منتقل می‌شوند. این آزمایش برای اتباع ترک در بیمارستان‌های دولتی رایگان است ولی برای خارجیانی که می‌خواهند آن را رایگان انجام دهند، خیریه‌ها این کار را بر عهده می‌گیرند.

نکته ۵

پس از انجام کارها به شیوه گفته شده، لازم است طرفینِ ازدواج به شهرداری رفته و فرم‌های مربوطه را بگیرند و آنها را پر کنند و در دفاتر اسناد رسمی ثبت و تأیید کنند. پس از آن با پرداخت هزینه‌ای که به مصرف درخت‌کاری در ترکیه می‌رسد، ازدواج‌شان در شهرداری ثبت می‌شود. چنانچه در جایی به غیر از شهرداری ازدواج ثبت شود، هزینه رفت‌وآمد عاقد به عهده شخص خواهد بود. در صورت نداشتن تسلط به زبان ترکی، حضور مترجم الزامی است.

برای مشاهده بیشتر درمورد مهاجرت به ترکیه از طریق کار اینجا کلیک کنید

 

 

 

Previous Post

مهاجرت به تركيه از طريق تحصيل

Next Post

مهاجرت به تركيه از طريق سرمايه‌گذاری

مطالب مرتبط

مهاجرت به ترکیه برای هنرمندان و افراد فوق موفق

مهاجرت به تركيه برای هنرمندان و افراد فوق موفق مقاله…

دریافت اقامت ترکیه از طریق تولد بچه

دریافت اقامت ترکیه از طریق تولد بچه تركيه با داشتن…

تماس با ما